نوشته شده توسط : علی

این چند جمله مهم کوتاه هستند ولی هرکدام‌شان‌ می‌توانند روز هر کسی از جمله شما را به طور چشمگیری تغییر دهند. می‌دانم که برای شما پیش آمده که کارتان را ترک کنید. (امیدوارم برای شروع کسب و کار خودتان.) سال‌ها می‌گذرد. اتفاقی همکاران سابق خود را می‌بینید. همیشه مکالمه‌ی متعاقب آن درمورد موضوعی است مثل “تصمیم جدید مدیریت را شنیدی؟ من که فکر می‌کنم واقعا احمقانه است”. برای آن‌ها مهم است ولی برای شما اصلا جذاب نیست. ولی گاهی این مکالمه متفاوت است. همکار سابقم به من گفت: “تو تقریبا ۲۰ سال این‌جا کار کردی. چیزی هست که آرزو داشته باشی به عقب برگردی و انجامش بدی؟”

سوال خیلی خوبی بود.

من برای اشتباهات استراتژیک یا تصمیم‌های تاکتیکی ضعیف یا خطاهای کاری افسوس نمی‌خورم. (خیلی از این اشتباه‌ها کرده‌ام.) قطعا آن موقع افسوس می‌خوردم ولی حالا واقعا نه.

در عوض افسوس چیزهایی را می‌خورم که نگفتم؛ به کارمندانی که به من گزارش می‌دادند، یه بعضی از همکارانم، یا حداقل به کسی که برایش کار می‌کردم.

دوست دارم به آن لحظه‌ها برگردم.

 

برای من خیلی دیر است ولی برای شما نه. در اینجا ۶ جمله که است باید همین امروز به آدم‌هایی که با آن‌ها کار می‌کنید بگویید.

جمله مهم به همکار

۱. “کار ت عالی بود”

هیچ‌کس به اندازه‌ی کافی تحسین نمی‌شود. هیچ‌کس. کسی که کاری را به خوبی انجام داده انتخاب کنید و به او بگویید.

راحت درمورد گذشته صحبت کنید. این‌که امروز بگویید: “داشتم به این‌که پارسال چه‌طور پروژه را مدیریت کردی فکر می‌کردم…” به اندازه‌ی همان موقع تاثیر مثبت خواهد‌داشت. (شاید کمی هم بیشتر، چون هنوز به یاد دارید که یک سال قبل چه شد.)

تحسین غیره‌منتظره هدیه‌ای است که برای هدیه‌دهنده هزینه‌ای ندارد ولی برای دریافت کننده بسیار باارزش است.

۲. “بابت… متاسفم”

همه‌ی ما گاهی خراب می‌کنیم. باید به خاطر بعضی چیزها عذرخواهی کنیم؛ حرف‌ها، کارها، غفلت‌ها،  پیش‌قدم نشدن‌ها و همراهی نکردن‌ها حقیقتا حمایت نکردن‌ها.

بگویید که متاسف هستید. ولی با گفتن جمله‌ای مثل “ولی من واقعا ناراحت بودم…” یا “یا فکر کردم تو…”

یا هر جمله‌ی توجیه کننده‌ی دیگری که حتی ذره‌ای تقصیر را به گردن طرف مقابل می‌اندازد عذرخواهی‌تان راادامه ندهید.

بگویید متاسف هستید. بگویید چرا متاسف هستید و همه‌ی تقصیر را بپذیرید، نه کمتر نه بیشتر.

۳. “مبتونی کمکم می‌کنی؟”

یکی از بزرگ‌‌‌‌‌ترین افسوس‌هایم کمک نخواستن از یکی ناظرها که همکارم بوداست. هدایت پروژه‌ای به من سپرده شده‌بود که او واقعا آن را می‌خواست. محترمانه غرورش را زیر پا گذاشت—از نظر سابقه و موقعیت از من برتر بود— و به من گفت هر کمکی از دستش بربیاید خوشحال می‌شود. با این‌که واقعا می‌خواست مشارکت داشته باشد هیچ وقت این اجازه را به او ندادم. می‌خواستم نشان بدهم که می‌توانم به تنهایی پروژه را مدیریت کنم. حس ارزش و اعتبار خودم برایم مهم‌تر از احساسات او بود. غیرمستقیم از کسی کمک خواستن ارزش و مهارت‌های او راتصدیق می‌کند. گفتن “می‌تونی کمکم کنی؟” مثل این است که بگویید “تو در این زمینه عالی هستی.”

و یک امتیاز دارد: کمک می‌گیرید.

۴. “می‌تونم کمکت کنم؟”

و بعد خیلی اصرار نکنید؟؟؟؟؟؟. در بعضی سازمان‌ها،کمک خواستن نشانه‌ی ضعف است. بیش‌تر مردم هنگام کمک خواستن تردید می‌کنند.ولی همه به کمک احتیاج دارند.

فقط نگویید”چیزی هست که بتونم کمکت کنم؟”

بیش‌تر مردم به‌طور خودکار می‌گویند “نه خودم می‌تونم” دقیق باشید. بگویید: “چند دقیقه وقت دارم… می‌تونم کمکت کنم تمومش کنی”

طوری پیشنهاد کنید که حس همکاری داشته باشد نه خودبرتر بینی یا منت.

 

و بعد واقعا کمک کنید.

۵. “متاسفم که ناامیدت کردم.”

در بخش دیگری پروژه‌ای به من محول شده بود. پروژه‌ای بود که من واقعا نمی‌خواستم. بنابراین غیرمحترمانه آن را سرسری گرفتم. از زیر کارها فرار کردم و روی پروژه‌هایی که بیش‌تر علاقه داشتم تمرکز کردم.

مدیرم محترمانه ریسک کرده بود و پروژه را به من داده‌بود نا بتوانم خودم را نشان بدهم ولی من اهمیت ندادم. سرانجام مدیرم گفت:”همه می‌دونن تو سرت خیلی شلوغه. بنابراین تصمیم گرفتن خودشون پروژه رو مدیریت کنن”.

حس بدی به من دست داد ولی هیچ‌وقت نگفتم “می‌دونم سعی داشتی کمکم کنی. متاسفم که ناامیدت کردم. قول می‌دم دیگه هیچ وقت تکرار نشه.” همان یک حرف می‌توانست یک مشکل بزرگ را برطرف کند.

بزرگ‌ترین مشکل‌‌ها مشکل‌های احساسی هستند. برطرف کردن آن‌ها به عهده‌ی شماست دارد.

۶. “دوستت دارم.”

نه، در محل کار نه، بلکه هرجا که به آن باور دارید و هروقت که حسش کردید.

بیان احساسات‌تان هدیه‌ی دیگری است که هزینه‌ای برای شما ندارد… ولی برای مردمی که با آن‌ها در میان می‌گذارید بسیار باارزش خواهد‌بود.:: بازدید از این مطلب : 143
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
تاریخ انتشار : دو شنبه 22 اسفند 1401 | نظرات ()
نوشته شده توسط : علی

▪آیا میدانید :اولین مردمانی که سیستم اگو یا فاضلاب را جهت تخلیه آب شهری به بیرون از شهر اختراع کرد ایرانیان بودند.
آیا میدانید : اولین مردمانی که اسب را به جهان هدیه کردند ایرانیان بودند.
▪ آیا میدانید : اولین مردمانی که حیوانات خانگی را تربیت کردند و جهت بهره مندی از آنان استفاده کردند ایرانیان بودند.
▪آیا میدانید : اولین مردمانی که مس را کشف کرد ایرانیان بودند.
▪ آیا میدانید : اولین مردمانی که آتش را در جهان کشف کردند ایرانیان بودند.
▪ آیا میدانید : اولین مردمانی که ذوب فلزات را آغاز کردند ایرانیان بودند در شهر سیلک در اطراف کاشان.
▪ آیا میدانید : اولین مردمانی که کشاورزی را جهت کاشت و برداشت کشف کردند ایرانیان بودند.

▪ آیا میدانید : اولین مردمانی که کشاورزی را جهت کاشت و برداشت کشف کردند ایرانیان بودند.
▪ آیا میدانید : اولین مردمانی که نخ را کشف کردند و موفق به ریسیدن آن شدند ایرانیان بودند.
▪ آیا میدانید : اولین مردمانی که سکه را در جهان ضرب کردند ایرانیان بودند.
▪ آیا میدانید : اولین مردمانی که عطر را برای خوشبو شدن بدن ساختند ایرانیان بودند.
▪ آیا میدانید : اولین مردمانی که کشتی یا زورق را ساختند به فرمان یکی از پادشاهان زن ایرانی بوده است.
▪ آیا میدانید : اولین ارتش سواره در دنیا توسط سام ایرانی اختراع شد با ۱۱۵ سرباز.
▪ آیا میدانید : اولین مردمانی که حروف الفبا را ساختند در ۷۰۰۰ سال پیش در جنوب ایران ، ایرانیان بودند .
▪ آیا میدانید : اولین مردمانی که شیشه را کشف کردند و از آن برای منازل استفاده کردند ایرانیان بودند.
▪ آیا میدانید : اولین مردمانی که زغال سنگ را کشف کردند ایرانیان بودند.
▪ آیا میدانید : اولین مردمانی که مقیاس سنجش اجسام را کشف کرد ایرانیان بودند.
▪ آیا میدانید : اولین مردمانی که به کرویت زمین پی بردند ایرانیان بودند.
▪ آیا میدانید : اولین مردمانی که قاره آمریکا را کشف کردند ایراینان بودند و کریستف کلب و واسکودوگاما بر اثر خواندن کتابهای ایرانی که در کتابخانه واتیکان بوده به فکر قاره پیمایی افتاده اند.
▪ آیا میدانید : کلمه شاهراه از راهی که کورش بین سارد پایتخت کارون و پاسارگاد احداث کرد گرفته شده.
▪ آیا میدانید : کورش کبیر در شوروی سابق شهری ساخت به نام کورپولیس که خجند امروزی نام دارد.
▪ آیا میدانید : کورش پس از فتح بابل به معبد مردوک رفت و برای ابراز محبت به بابلی ها به خدای آنان احترام گذاشت و در همان معبد که بیش از ۱۰۰۰ متر بلندی داشت برای اثبات حسن نیت خود به آنان تاج گذاری کرد.
▪ آیا میدانید : اولین هنرستان فنی و حرفه ای در ایران توسط کورش کبیر در شوش جهت تعلیم فن و هنر ساخته شد.
▪ آیا میدانید : دیوار چین با بهره گیری از دیواری که کورش در شمال ایران در سال ۵۴۴ قبل از میلاد ساخت ، ساخته شد.
▪ آیا میدانید : اولین سیستم استخدام دولتی به صورت لشگری و کشوری به مدت ۴۰ سال خدمت و سپس بازنشستگی و گرفتن مستمری دائم را کورش کبیر در ایران پایه گذاری کرد.
▪ آیا میدانید : کمبوجبه فرزند کورش بدلیل کشته شدن ۱۲ ایرانی در مصر و به جای عذر خواهی فرعون مصر از ایرانیان به دشنام دادن و تمسخر پرداخته بود و به همین دلیل کمبوجیه با ۲۵۰ هزار سرباز ایرانی در روز ۴۲ از آغاز بهار ۵۲۵ قبل از میلاد به مصر حمله کرد و کل مصر را تصرف کرد و بدلیل آمدن قحطی در مصر مقداری بسیار زیادی غله وارد مصر کرد . اکنون در مصر یک نقاشی دیواری وجود دارد که کمبوجیه را در حال احترام به خدایان مصر نشان میدهد . و به هیچ وجه دین ایران را به آنان تحمیل نکرد و بی احترامی به آنان ننمود.
▪ آیا میدانید : داریوش کبیر با شور و مشورت تمام بزرگان ایالتهای ایران که در پاسارگاد جمع شده بودند برگذیده شد و در بهار ۵۲۰ قبل از میلاد تاج شاهنشاهی ایران رابر سر تهاد و برای همین مناسبت ۲ نوع سکه طرح دار با نام داریک ( طلا ) و سیکو ( نقره ) را در اختیار مردم قرار داد که بعدها رایج ترین پولهای جهان شد.

▪آیا میدانید : داریوش کبیر طرح تعلمیات عمومی و سوادآموزی را اجباری و به صورت کاملا رایگان بنیان گذاشت که به موجب آن همه مردم می بایست خواندن و نوشتن بداند که به همین مناسبت خط آرامی یا فنیقی را جایگذین خط میخی کرد که بعدها خط پهلوی نام گرفت . ( داریوش به حق متعلق به زمان خود نبود و ۲۰۰۰ سال جلو تر از خود می اندیشید

▪ آیا میدانید : داریوش در پائیز و زمستان ۵۱۸ – ۵۱۹ قبل از میلاد نقشه ساخت پرسپولیس را طراحی کرد و با الهام گرفتن از اهرام مصر نقشه آن را با کمک چندین تن از معماران مصری بروی کاغد آورد
▪ آیا میدانید : داریوش بعد از تصرف بابل ۲۵ هزار یهودی برده را که در آن شهر بر زیر یوق بردگی شاه بابل بود آزاد کرد
▪ آیا میدانید : داریوش در سال دهم پادشاهی خود شاهرای بزرگ کورش را به اتمام رساند و جاده سراسری آسیا را احداث کرد که از خراسان به مغرب چین میرفت که بعدها جاده ابریشم نام گرفت
▪ آیا میدانید : اولین بار پرسپولیس به دستور داریوش کبیر به صورت ماکت ساخته شد تا از بزرگترین کاخ آسیا شبیه سازی شده باشد که فقط ماکت کاخ پرسپولیس ۳ سال طول کشید و کل ساخت کاخ ۶۵ سال به طول انجامید
▪ آیا میدانید : داریوش برای ساخت کاخ پرسپولیس که نمایشگاه هنر آسیا بوده ۲۵ هزار کارگر به صورت ۱۰ ساعت در تابستان و ۸ ساعت در زمستان به کار گماشته بود و به هر استادکار هر ۵ روز یکبار یک سکه طلا ( داریک ) می داده و به هر خانواده از کارگران به غیر از مزد آنها روزانه ۲۵۰ گرم گوشت همراه با روغن – کره – عسل و پنیر میداده است و هر ۱۰ روز یکبار استراحت داشتند
▪ آیا میدانید : داریوش در هر سال برای ساخت کاخ به کارگران بیش از نیم میلیون طلا مزد می داده است که به گفته مورخان گران ترین کاخ دنیا محسوب میشده . این در حالی است که در همان زمان در مصر کارگران به بیگاری مشغول بوده اند بدون پرداخت مزد که با شلاق همراه بوده است
▪ آیا میدانید : تقویم کنونی ( ماه ۳۰ روز ) به دستور داریوش پایه گذاری شد و او هیاتی را برای اصلاح تقویم ایران به ریاست دانشمند بابلی “دنی تون” بسیج کرده بود . بر طبق تقویم جدید داریوش روز اول و پانزدهم ماه تعطیل بوده و در طول سال دارای ۵ عید مذهبی و ۳۱ روز تعطیلی رسمی که یکی از آنها نوروز و دیگری سوگ سیاوش بوده است

آیا میدانید : داریوش پادگان و نظام وظیفه را در ایران پایه گذاری کرد و به مناسبت آن تمام جوانان چه فرزند شاه و چه فرزند وزیر باید به خدمت بروند و تعلیمات نظامی ببینند تا بتوانند از سرزمین پارس دفاع کنند
▪ آیا میدانید : داریوش برای اولین بار در ایران وزارت راه – وزارت آب – سازمان املاک – سازمان پست و تلگراف ( چاپارخانه ) را بنیان نهاد
▪ آیا میدانید : اولین راه شوسه و زیر سازی شده در جهان توسط داریوش ساخته شد
▪ آیا میدانید : داریوش برای جلوگیری از قحطی آب در هندوستان که جزوی از ایران بوده سدی عظیم بروی رود سند بنا نهاد
▪ آیا میدانید : فیثاغورث که بدلایل مذهبی از کشور خود گریخته بود و به ایران پناه آورده بود توسط داریوش کبیر دارای یک زندگی خوب همراه با مستمری دائم شد
▪ آیا میدانید : در طول سلطنت داریوش کبیر ۲۴۲ حکمران بر علیه او شورش کرده بودند و او پادشاهی بوده که با ۲۴۲ مورد شورش مقابله کرد و همه را برا جای خود نشاند و عدالت را در سرتاسر ایران بسط داد . او در سال آخر پادشاهی به اندازه ۱۰ میلیون لیره انگلستان ذخیره مالی در خزانه دولتی بر جای گذاشت داریوش در سال ۵۲۱ قبل از میلاد فرمان داد : من عدالت را دوست دارم ، از گناه متنفرم و از ظلم طبقات بالا به طبقات پایین اجتماع خشنود نیستم

آیا میدانید آئین زرتشت نخستین انقلاب انسانگرایی و آزادیخواهی در تاریخ بود. تمام نوشتارهای تاریخی نشان میدهد که چه اندازه این انقلاب جهان را به پیش کشاند و چه اندازه بر فرهنگ جهانی تاثیر گزاشت .
▪ آیا میدانید « تحولی که زرتشت در فرهنگ ایران به وجود آورد زنهای ایرانی را در تمام زمینه ها هم تراز مردان کرد و زنها از چنان آزادی برخوردار شدند که مانند آنرا در هیچ جایی از دنیای باستان نمیتوان یافت. درآن زمان یونانیها با زنان خود مانند برده رفتار میکردند و ارسطو میگفت زن نمیتواند روح داشته باشد.
پل دو بروی: تاریخ فلسفه زرتشت، پاریس ۱۹۸۴ رویه ۱۱۰
▪ آیا میدانید هیچ صفحه ا ی از کتابهای تاریخ نمیتواند گواه دهد که یک نفر بزور به اندیشه زرتشت وارد شده باشد. اگر جز این بود زمانی که ایرانیان امپراتوری جهانی درست کرده بودند، یونان و هند و مصر و تمام خاور میانه و نیمی از آفریقا زرتشتی شده بودند. ( پل دو بروی: تاریخ فلسفه زرتشت، پاریس ۱۹۸۴ رویه ۱۱۴)
▪ آیا میدانید در فرمان آزادی کورش (قانون حقوق بشر). که ۲۵۴۱ سال پیش با خط میخی روی استوانه بزرگی نوشته شده و امروز در موزه لندن است، این جمله ها آمده اند۰ « انسانها آزادند که هر خدایی را که دلخواه آنها است بپرستند، آنها آزادند که در کشور دلخواه خویش زندگی کنند، همگی باید در آرامش و صلح زندگی نمایند…..». ( و. ایلرز : ترجمه استوانه کورش از خط میخی، ۱۹۷۴ : ی. کیله: تفسیر نوشتار استوانه کورش، ۱۹۷۳ ) .

▪ آیا میدانید پس از آزادی یهودیان از اسارت بابل بوسیله کوروش بزرگ، ساختن معبد اورشلیم بوسیله داریوش و جمع آوری تورات بوسیله خشایارشاه، سه پادشاه زرتشتی ایران، پیامبران یهودی همچون ایسایی، ژرمی، ازقیل ودانیل، کورش بزرگ را در تورات « فرستاده خدا و پیام آور آزادی» خواندند. (ژرار ایزرایل: کورش بزرگ، پاریس ۱۹۸۷):: بازدید از این مطلب : 127
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
تاریخ انتشار : دو شنبه 22 اسفند 1401 | نظرات ()
نوشته شده توسط : علی

 

کشور پهناور ما ایران سرتاسر نکات عجیب و جالب و خواندنی دارد که چشم بسیاری از گردشگران خارجی را خیره می کند. در ادامه این نوشتار با بازده همراه باشید تا ۵۰ حقیقت جالب درباره ایران را بخوانید.

۱.گربه‌ی ایرانی یکی از کهن‌ترین نژادهای گربه در جهان است. خاستگاه آنها در فلات‌های مرتفع ایران است جایی که خز ابریشمی و بلندشان آنها را در برابر سرما محافظت می‌کرده است. بازرگانان ایتالیایی در قرن ۱۷ این نژاد را به اروپا آوردند.

۲. ایران یکی از قدیمی‌ترین تمدن‌های بشری جهان است، که تاریخ سکونت در آن به ۴۰۰۰ سال قبل از میلاد مسیح بر می‌گردد.

۳. در ایران، زوج‌هایی که می‌خواهند مجوز ازدواج بگیرند لازم است در یک جلسه‌ی توجیهی یک ساعته درمورد پیشگیری از بارداری شرکت کنند.

۴. ایران برای نخستین بار در سال ۱۹۴۸ در مسابقات المپیک شرکت کرد و از آن زمان به بعد ورزشکارانش را به تمام بازی‌های المپیک تابستانی، به جز ۱۹۸۰ و ۱۹۸۴، فرستاده است. ایران از ۱۹۵۶ در المپیک‌های زمستانی متعددی نیز شرکت کرده است.

 

۵. حدودا ۱۴.۲ درصد ایرانی‌ها چاق هستند، که این آمار کشور ایران را در رتبه‌ی ۴۱ چاق‌ترین کشورهای جهان قرار می‌دهد. ساموآ که ۷۵% جمعیت آن دچار چاقی هستند در صدر قرار دارد. ایالات متحده با داشتن ۳۳.۹% جمعیت چاق در مکان ۶ قرار دارد.

۶. خلیج فارس در بردارنده‌ی ۶۰% ذخایر نفت جهان است. ایران به تنهایی دارای ذخایر ۱۲۵ میلیون بشکه نفت است که برابر با ۱۰% ذخایر کل جهان است. ایران هر روز حدود ۴ میلیون بشکه نفت استخراج می‌کند.

۷. پایتخت ایران، تهران، یکی از بدترین آلودگی‌های هوای جهان را دارد. طبق برآوردها هر روز ۲۷ نفر در این شهر بر اثر بیماری‌های مربوط به آلودگی هوا جان خود را از دست می‌دهند.

۸. پرچم کنونی ایران در سال ۱۹۸۰ انتخاب شد و سه نوار افقی هم اندازه به رنگ‌های سبز، سفید و قرمز دارد. سبز رنگ اسلام و نشانگر رشد است، سفید نماد صداقت و صلح و قرمز نماد شجاعت و شهادت است. در مرکز نوار سفید رنگ میانی تمثال شکیلی از واژه‌ی “الله” و عبارت لا الله اله الله به شکل گل لاله قرار دارد. در لبه‌های داخلی نوارهای سبز و قرمز رنگ عبارت الله و اکبر ۲۲ بار تکرار شده است.

۹. در ۱۹۵۳، سازمان سیا در عملیات مخفیانه‌ای به نام عملیات آژاکس (کودتای ۲۸ مرداد ۱۳۳۲) شرکت کرد تا دولت دموکراتیک نخست وزیر وقت، مصدق، را سرنگون کند. در عوض، شاه با اعطای سهم ۴۰ درصدی در صنعت نفت ایران به امریکایی‌ها پاداش داد! اگر ایرانی‌ها متوجه نقش ایالات متحده می‌شدند، موجب بی‌اعتمادی آنها نسبت به این کشور در سال‌های آتی می‌شد.

۱۰. در ۱۹۷۹، گروهی از دانشجویان مسلمان و شبه نظامیان سفارت امریکا را در تهران تصرف کردند. در حمایت از انقلاب ایران، آنها از ایالات متحده خواستند که شاه پهلوی را که از سرطان رنج می‌کشید و برای درمان در امریکا به سر می‌برد، تحویل‌شان بدهند. بعد از ۴۴۴ روز، درست دقایقی بعد از آن که رییس‌جمهوری رونالد ریگان سوگند یاد کرد، گروگان‌ها آزاد شدند.

۱۱. در طول جنگ ایران و عراق، ایالات متحده رسما از عراق حمایت کرد و به دیگر کشورها نیز فشار می‌آورد که فروش اسلحه به ایران را متوقف کنند. با وجود این، بعدا مشخص شد که خود ایالات متحده به این کشور(ایران) سلاح می‌فروخته است.

۱۲. تقریبا نیمی از ایران آب و هوای بیابانی خشک دارد. میزان بارش سالانه در این کشور کمتر از ۱۰ سانتیمتر است.

۱۳.  ایران بیش از ۱ میلیون پناهنده‌ی خارجی را در خود جای داده است، بیش از هر کشور دیگری در جهان. بیشتر پناهنده‌ها از افغانستان یا کردهای عراقی هستند.

۱۴. تنها در یک رود ایران، یعنی کارون، می‌توان قایقرانی کرد آن هم در مسافت‌های کوتاه.

۱۵. ایران ۵۰% بازار خاویار دریای خزر را تحت کنترل دارد. قیمت هر ۲۸ گرم از تخم ماهیان خاویاری بلوگای دریای خزر می‌تواند به ۶۱۵۰۰۰ تومان برسد. ماهی خاویار بلوگا در زمان دایناسورها در رودخانه‌ها شنا می‌کرد – اما نسل ماهی خاویار که می‌تواند تا ۱۰۰ سال عمر کند، به سرعت در حال انقراض است. طرفداران محیط زیست معتقدند که ممنوعیت کامل صید ماهی خاویار می‌تواند به حفظ این موجودات باستانی کمک کند.

۱۶. در زبان فارسی، واژه‌ی ایران به معنی “سرزمین آریایی‌ها” است.

 

۱۷. تقریبا ۷۰% از جمعیت ایران زیر ۳۰ سال هستند.

۱۸. بعد از عزل شاه ایران در ۱۹۷۹، ایران از یک نظام حقوقی به قانون اسلامی تغییر رویه داد. به موجب این قانون زنان به لحاظ ذهنی یا حقوقی با مردان برابر نیستند. به علاوه، فرزندان جزو مایملک مردان به حساب می‌آیند و در صورت طلاق، زنان به طور کامل حضانت فرزندان را از دست می‌دهند.

۱۹. در ایران، مردانی که ازدواج نمی‌کنند تمام عمر در خانواده‌ی پدری می‌مانند و به آنها پسر عزب می‌گویند(پسری که مرد نشده است).

۲۰. یک سازمان ایرانی برای کسی که سلمان رشدی مولف کتاب آیات شیطانی را بکشد ۳ میلیون دلار پاداش تعیین کرد. این کتاب به این نکته اشاره کرده است که بعضی از آیات قران الهام واقعی از سوی خداوند نیستند و شیطان تغییر چهره داده و به محمد(ص) ایده‌های غلطی را القا کرده است.

۲۱. از زمان‌های باستان، مردم ایران از یک سیستم آبرسانی به نام قنات استفاده می‌کرده‌اند. در این شیوه آب‌های زیرزمینی را جمع و آن را از طریق یک سری کانال‌ به جاهایی که مردم احتیاج دارند هدایت می‌کنند.

۲۲. ایرانیان به مدت بیش از ۲۵۰۰ سال قالیچه‌های زیبا می‌بافته‌اند. هنگام درست کردن قالیچه‌ها، بافندگان ایرانی اغلب از روی عمد اشتباهی مرتکب می‌شوند. آنها با این کار می‌خواهند نشان بدهند که “فقط خداوند بی‌عیب و نقص است”. بعد از نفت دومین بزرگترین کالای صادراتی ایران فرش است.

۲۳. پایتخت ایران، تهران است که به معنی “دامنه‌ی گرم” است. تقریبا ۱۲ میلیون نفر در این شهر زندگی می‌کنند.

۲۴.  جمعیت ایران در ۲۰۱۲ بالغ بر ۷۸.۸۶۸.۷۱۱ نفر بود که این کشور را هجدهمین پرجمعیت‌ترین کشور دنیا لقب داده بود.

۲۵. اگر در ایران به زنی تجاوز بشود، پلیس این قدرت را دارد که مرد را– با یا بدون رضایت آن زن- مجبور به ازدواج با قربانی خود کند، هرچند آن مرد می‌تواند بعدا بلافاصله او را طلاق بدهد. در ایران، ازدواج برای یک زن طلاق گرفته از دختری که باکره نیست راحت‌تر است.

۲۶. در ایران، هیچ قانونی برای تجاوز زناشویی وجود ندارد چون زن جزو دارایی‌های مرد به حساب می‌آید. اگر علائمی از سوء استفاده وجود داشته باشد، اعضای مذکر خانواده‌ی زن ممکن است شوهرش را تهدید کنند، اما این کار جزو وظایف پلیس نیست.

۲۷. در ایران، افراد مونث بالای ۹ سال باید در اماکن عمومی حجاب داشته باشند. به علاوه، قوانین مذهبی به زنان اجازه نمی‌دهد در حضور مردان برهنه (با لباس حمام) ظاهر شوند.

۲۸. از چهره‌های سرشناس ایرانی-امریکایی می‌توان به این موارد اشاره کرد: دارا خسروشاهی، رییس و مدیرعامل شرکت اکسپدیا؛ امید کردستانی، نایب رییس ارشد سابق گوگل؛ اسحاق لاریان، تولید کننده‌ی عروسک‌های برتز؛ دیوید مراگ تولید کننده‌ی هات پاکتز؛ پیر امیدیار، موسس‌ای بی؛ کریستین امان پور، گوینده‌ی اخبار؛ و مت غفاری، کشتی گیر برنده‌ی مدال نقره‌ المپیک.

۲۹. فدراسیون جهانی فوتبال(فیفا) در ۲۰۰۷ استفاده از حجاب را ممنوع کرد، که مانع از آن شد تا تیم فوتبال زنان ایران در رقابت‌های انتخابی المپیک ۲۰۱۲ شرکت کند.

۳۰. فرهنگ ایرانی به خاطر داشتن ادبیات شعری زیبا، قالیچه‌های لوکس، و باغ‌های سرسبز معروف است. در واقع، ریشه‌ی واژه‌ی انگلیسی پارادایس(پردیس/بهشت) واژه‌ا‌ی فارسی به معنی “باغ محصور” است.

۳۱. ایران یکی از بالاترین نرخ‌های رشد شهری را داشته و بین سال‌های ۱۹۵۰ و ۲۰۰۲ از ۲۷% تا ۶۰% رشد را تجربه کرده است. تا سال ۲۰۳۰ هشتاد درصد جمعیت این کشور شهری خواهند بود.

 

 

۳۲. قوم ماد اصالت آریایی داشتند و نخستین مردمی بودند که تا قرن ششم قبل از میلاد ایران را متحد و یکپارچه کردند. یکی از قبایل، یعنی مغ‌ها، روحانیون قدرتمند زرتشتی بودند. معروف‌ترین مغ‌ها سه مرد دانای داستان مسیحیان هستند که برای مسیح تازه متولد شده هدایایی بردند. کاشف ایتالیایی قرن ۱۳ مارکوپولو ادعا کرده است که از مزار این سه مرد دانا در جایی که الان به عنوان پایتخت ایران شناخته می‌شود، یعنی تهران، دیدن کرده است.

۳۳. درحالی که روابط همجنسگرایانه در ایران ممنوع است، آیت‌الله خمینی حکمی صادر کرد که به موجب آن دگرجنسگونگان(ترنس‌ها) مجاز بودند در ایران عمل تغییر جنسیت انجام بدهند. از ۲۰۰۸، بعد از تایلند، ایران بیشترین تعداد عمل تغییر جنسیت را در جهان انجام داده است. دولت حتی در این زمینه کمک‌های مالی نیز فراهم می‌آورد.

۳۴. ایران یکی از بزرگترین تولید‌کنندگان خاویار، پسته، و زعفران جهان است.

۳۵. شخصیت‌هایی از کتاب مقدس که ادعا می‌شود در ایران دفن شده‌اند استر، دانیال نبی، کوروش کبیر، داریوش کبیر، و سنت تادئوس هستند.

۳۶.بسیاری از ایرانی‌ها ماست را یک خوراکی شگفت‌انگیز می‌دانند. از این ماده خوراکی برای درمان زخم‌ها، تسکین آفتاب سوختگی، و حتی افزایش طول عمر استفاده می‌شود. بعضی از مردم از ماست به عنوان ماسک صورت استفاده می‌کنند.

۳۷. چون ازدواج‌های مرسوم ایرانی بسیار پر هزینه هستند، دولت مراسم ازدواج گروهی برپا می‌کند تا هزینه‌ها را کاهش دهد و جوانان ایرانی را به ازدواج تشویق کند.

۳۸. در ۲۰۰۷، ایران بزرگترین فرش دستباف جهان را برای مسجدی در امارات متحده‌ی عربی بافت. این فرش به اندازه‌ی یک زمین فوتبال بود.

۳۹. چوگان در اوایل قرن ششم قبل از میلاد، و اساسا به عنوان تمرینی برای سواره‌نظام‌ها بازی می‌شده است.

۴۰. ایران به عنوان “پایتخت عمل جراحی بینی جهان” لقب گرفته است چراکه بینی غربی به شکل مطلوب بینی برای زنان جوان ایرانی تبدیل شده است.

۴۱. ایران با مساحت کل ۱.۶۴۸.۱۹۵ کیلومتر مربع هجدهمین کشور بزرگ جهان است. این کشور فقط کمی از آلاسکا کوچکتر است.

۴۲. در ۲۰۰۲، ایران پذیرفت که ظرف ۱۸ سال گذشته، به صورت پنهانی با کمک روسیه روی یک برنامه‌ی انرژی هسته‌ای کار می‌کرده است. رییس‌جمهوری وقت محمود احمدی نژاد اعلام کرد که اهداف هسته‌ای این کشور صلح آمیز است و این که تولید سوخت هسته‌ای “حق مسلم” ایران است.

۴۳. شعر و شاعری در فرهنگ ایرانی جایگاه بخصوصی دارد. تمام ایرانیان می‌توانند ابیاتی از اشعار معروف فارسی- من جمله معروف‌ترین مجموعه‌ی شعر ایرانی یعنی شاهنامه – را از بر بخوانند.

۴۴. بنای تاریخی شاهنشاه(شهیاد) در ۱۹۷۱ برای یادبود جشن‌های ۲۵۰۰ ساله شاهنشاهی ایران طراحی و ساخته شد. نام این بنا بعدا به برج آزادی تغییر پیدا کرد.

۴۵. زنان در ایران از یک پوششی به نام حجاب پیروی می‌کنند. مجازات پیروی نکردن از قانون حجاب ضربات شلاق است، هرچند که این قانون همیشه هم اجرا نمی‌شود.

 
 

۴۶. در ایران چند همسری قانونی است، و مردان می‌توانند تا ۴ زوجه اختیار کنند. سن ازدواج درحال‌حاضر ۱۳ سال است که نسبت به اوایل انقلاب که ۹ سال بود ۴ سال بیشتر شده است. پسرها ممکن است در ۱۵ سالگی ازدواج کنند، یعنی همان سنی که به لحاظ قانونی می‌توانند در انتخابات شرکت کنند.

۴۷. فوتبال محبوب‌ترین ورزش در ایران است. تیم ملی فوتبال این کشور سه بار قهرمان جام ملت‌های آسیا شده و در سه دوره‌ی جام جهانی حضور داشته است.

۴۸. فارس‌ها اکثریت جمعیت ایران را تشکیل می‌دهند(۶۱%)، پس از آن آذری‌ها (۱۶%)، کردها (۱۰%)، لرها (۶%)، بلوچ‌ها (۲%)، عرب‌ها (۲%)، ترکمن‌ها (۲%) است و سایر اقوام (۱%) قرار دارند.

۴۹. اسلام دین غالب در ایران است (۹۸%): که ۸۹% آنها شیعه و ۹% سنی هستند. ادیان دیگر مثل زرتشتی، یهودیت، مسیحیت، و بهائیت ۲% باقیمانده را تشکیل می‌دهند.
۵۰. در ماه دسامبر سال ۲۰۰۳ در شهر بم واقع در جنوب شرقی ایران زلزله‌ای به وقوع پیوست که جان ۳۰.۰۰۰ نفر را گرفت.:: بازدید از این مطلب : 146
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
تاریخ انتشار : دو شنبه 22 اسفند 1401 | نظرات ()